27 лютого 2020 року в Інституті тваринництва НААН відбулося урочисте засідання Вченої Ради, присвяченої 85-річчу від дня народження відомого вченого в галузі свинарства, кандидата ветеринарних наук Бєлікова Анатолія Андрійовича.
 Ним розроблено схему організації відтворення свиней на великих промислових комплексах із застосуванням нових високоефективних прийомів одержання, оцінки, обробки сперми і осіменіння свиноматок. Винаходами ученого є середовище для розбавлення сперми кнурів, комплекс апаратури і обладнання, які пройшли широку апробацію і рекомендовані НТР МСГ України до серійного випуску і застосовувалися у свинарських господарствах та племпідприємствах України і державах СНД.
 Науковий доробок А. А. Бєлікова складає близько 140 публікацій, які широко відомі в Україні та за її межами.
 Анатолій Андрійович Бєліков – яскрава особистість, яка присвятила своє життя улюбленій професії і пізнала глибини науки в царині відтворення та біотехнології та розведення тварин, вміло поєднувала виробничі важелі для розроблення і запровадження інноваційних технологій у свинарстві.
 Народився Анатолій Андрійович 27 січня 1935 року у м. Валки Харківської області. У 1951 р. закінчив сім класів Валківської середньої школи і вступив до Валківського зооветеринарного технікуму, який закінчив у 1955 р.
 Свою трудову діяльність почав ветеринарним фельдшером колгоспу ім. Чапаєва Чугуївського району Харківської області, але вже тоді Анатолій відчув, що його покликанням є служіння науці. Тому молодий фахівець робить рішучий крок, і у 1958 р. переходить до Українського науково-дослідного інституту експериментальної ветеринарії (м. Харків) на посаду старшого лаборанта відділу фармакології.
 У нього вистачало сил, щоб поєднувати роботу й навчання, і Анатолій приймає важливе рішення – вступає до вишу. Після закінчення у 1964 р. Харківського зооветеринарного інституту, став дипломованим ветеринарним лікарем.
 Із 1964 р. наукова діяльність Анатолія Андрійовича пов’язана з Науково-дослідним інститутом Лісостепу і Полісся УССР (НДІТЛіП УРСР, нині Інститут тваринництва НААН), де він був зарахований на посаду молодшого наукового співробітника лабораторії штучного осіменіння сільськогосподарських тварин. Тут, під науковим керівництвом кандидата сільськогосподарських наук С. І. Сердюка, здобувач працював над удосконаленням методу зберігання сперми кнурів та техніки штучного осіменіння свиней. Результатом творчого пошуку і практичної діяльності став успішний захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних, який відбувся 1 липня 1969 р. у Донському сільськогосподарському інституті. Беззаперечним досягненням молодого вченого стали: асептична лінія для отримання сперми кнурів; середовище ГЦХЖ-У та прилад ПОС-5 для штучного осіменіння свиней.
 Обіймаючи посаду старшого наукового співробітника відділу розмноження сільськогосподарських тварин, із 1969 по 1990 рр., Анатолій Андрійович працював над розробкою теоретичних питань та технологічних рішень щодо консервування сперми кнурів; фізіологічних аспектів взяття, обробки, методів оцінки якості сперми; організацією та технологією штучного осіменіння свиней; розробкою та удосконаленням апаратури, інструментів та обладнання для нього; розробкою середовищ для зберігання сперми.
 Практичним доробком А. А. Бєлікова у 70-і роки ХХ ст. стало: штучна вагіна для одержання сперми кнурів асептичним методом, термостат ТЄ-3 та термос для транспортування сперми, різноманітні розріджувачі для тривалого зберігання сперми; організовано промислове виготовлення приладів ПОС-5 та ПОС-7 для осіменіння свиней, станків ССХМ для відбору сперми від кнурів. Запропоновано метод глибокого заморожування сперми кнурів.
 За його безпосередньої участі розроблено технологію відтворення свиней із використанням штучного осіменіння маток при 8-годинному робочому дні операторів у спеціалізованих господарствах і промислових комплексах з виробництва свинини.
 Уперше інноваційну розробку було апробовано у 1972 р., в умовах першого 108-тисячного свинокомплексу «Граківський» (Харківська обл.) (нині ВСАТ Агрокомбінат «Слобожанський». Упроваджена технологія відтворення забезпечувала стабільно високу запліднювальну здатність свиноматок на рівні 80 % і більше. Пункт-лабораторія штучного осіменіння цього підприємства став базовим. Після успішного випробування почалося широкомасштабне його впровадження в аналогічних свинокомплексах: «Кремінському» (Луганська обл.), «Вуглегірському» (Донецька обл.), «Лазаревському» (Тульська обл.) та свинокомплексі «Сож» (Гомельська обл.).
 У 1990–1992 рр. Анатолій Андрійович очолював лабораторію штучного осіменіння свиней НДІТЛіП УРСР, а після реорганізації установи, у 1992 р., був переведений на посаду провідного наукового співробітника відділу виробництва свинини, яку обіймав до 2004 р.
 А. А. Бєліков активно впливав на розгортання фундаментальних біотехнологічних робіт у свинарстві. За його участю розроблено та впроваджено у виробництво селекційні програми, методичні рекомендації, інструкції, технологічні проекти, нормативно-технічна документація тощо.
 Творча праця А. А. Бєлікова над новими еко-технологіями та принципами підвищення ефективності відтворення стада з використанням лазерного випромінювання, що сприяє активізації сперми, стимуляції репродуктивної здатності маток, профілактиці захворювань та підвищенню продуктивних ознак і життєздатності приплоду визнана пріоритетною у науковому середовищі України та світу.
 Постійна участь у виставках досягнень сільського господарства різного рівня за радянської доби та у період сучасного державотворення в Україні була відзначена бронзовою медаллю ВДНГ СРСР (1979), численними почесними грамотами та подяками Міністерства сільського господарства та продовольства України, Української академії аграрних наук, Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради.
 Після отримання авторського свідоцтва на винахід «Катетер для осіменіння свиней» (1988) та підтвердження факту використання його в галузі свинарства, А. А. Бєлікову була вручена нагрудна відзнака "Винахідник СРСР".
 Надзвичайна працездатність і цілеспрямованість допомогли йому пройти шлях від ветеринарного фельдшера до авторитетного вченого-репродуктолога, тому сьогодні Анатолій Андрійович Бєліков є провідним ученим та видатним фахівцем серед науковців і виробничників не тільки в Україні, а і в ближньому зарубіжжі.
 А. А. Бєліков щиро ділиться своїми знаннями та великими практичним досвідом з молодими фахівцями Інституту та господарств. Протягом останніх 18 років він є постійним членом суддійської колегії Міністерства аграрної політики України з відтворення сільськогосподарських тварин.
 Валківське земляцтво обрало Анатолія Андрійовича Бєлікова своїм Почесним членом та присвоїло йому звання «Відомого валківчанина» (2004), а його ім’я занесено до книги «Валківська енциклопедія» (2000).
 Анатолій Андрійович зробив свій гідний внесок у загальнонародну справу інтенсифікації галузі вітчизняного свинарства, збагатив науку новими винаходами і відкриттями та забезпечив ефективному впровадження новацій у виробництво.
 Бажаємо ювіляру міцного здоров’я, нових ідей та здійснення творчих планів.

 

 

Пошук по сайту

Оголошення

 Ми у соцмережах

 

Наукометричні профілі науковців ІТ НААН (подивитися)

Увага! Змінилася адреса Інституту (подивитися)

Об’ява! Оренда приміщення  (детальніше)

Звіти діяльності ДП ДГ "Гонтарівка" (подивитися)

Корисна інформація

Послуги і пропозиції:

- дослідження якості кормів та продукції тваринного походження: (Прайс)

- молекулярно-генетичні і фізіолого-біохімічні дослідження: (Прайс)

- перелік послуг, що надаються ІТ НААН:(прайс)


Наукова література