Колектив Інституту тваринництва НААН з глибоким сумом сповіщає про те, що 24 лютого 2019 року пішов з життя видатний учений в галузі фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин, професор, доктор біологічних наук

Василь Васильович Цюпко.

(1.01.1931 – 24. 02. 2019)

 Відомий своїм уважним керівництвом, відданістю науці та людям, вчений зробив неосяжний внесок у розвиток та становлення вітчизняної сільськогосподарської фізіології.
  Ним розроблено теорію регуляції ліпогенезу у вимені і тканинах тіла великої рогатої худоби; систему вирощування ремонтних телиць з визначенням їх типу й рівня годівлі; систему нормування білка для великої рогатої худоби (Харківська система); розроблено коефіцієнт енергетичної забезпеченості, який широко використовується для оцінки рівня годівлі молочної худоби. Під керівництвом вченого підготовлено 15 фахівців вищої кваліфікації.
 
Народився вчений 1 січня 1931 р. в сел. Ново-Кусково Ново-Кусковського району Томської області в родині агронома та вчительки. У 1948 р. закінчив Чухломський веттехнікум (Костромська обл.), в 1953 р. – МВА ім. К.І. Скрябіна.
  Упродовж 1953–1956 рр. працював ветеринарним лікарем копальні „Грумант” тресту „Арктикуголь”, на острові Шпіцберген. З 1956 до 1958 рр.  –ветеринарним лікарем Одеської дослідної станції. З 1959 р. працював у Інституті тваринництва НААН.
  У 1963 р. у ЛЗВІ В. В. Цюпком було захищено кандидатську дисертацію „Особенности липогенеза в вымени в зависимости от различий обмена веществ в организме коров”, а у 1973 р. у ХЗВІ докторську – „Углеводно-жировой обмен в организме жвачных животных и образование молочного жира у коров” за спеціальністю „біологічні науки”.
  Вивчав закономірності травлення, лактації, вуглеводно-жирового та білкового обміну, гормональної регуляції. При цьому багато з цих розробок виходили на практичне використання.
Професором розроблені методичні підходи щодо нормування живлення корів за стадіями репродуктивного циклу, що має особливе значення в сучасних умовах переведення корів на годівлю повнораціонними кормосумішками.
  Під керівництвом Василя Васильовича проведені глибокі дослідження перетворень азотистих речовин у шлунково-кишковому тракті жуйних. Розроблено метод накладання анастомозів дванадцятипалої кишки – безпосередньо за сичугом, який дав можливість провести кількісну оцінку основних показників трансформацій азотистих речовин.
  Розроблено оригінальну систему нормування протеїнового живлення великої рогатої худоби, яка дає змогу економити до 15 % цінних білкових кормів.
Василем Васильовичем разом з учнями і колегами вперше у вітчизняній сільськогосподарській науці було детально проаналізовано концепцію нормування енергетичного живлення великої рогатої худоби в одиницях доступної для обміну енергії. Під керівництвом Цюпка Василя Васильовича розроблено спосіб прижиттєвої оцінки маси м’якоті у тілі тварини (1982).
  Багаторічні напрацювання В.В. Цюпка і колективу, якій він очолював, увійшли до новітнього довідника-посібника «Норми і раціони повноцінної годівлі високопродуктивної великої рогатої худоби» (2012). Сьогодні більшість результатів досліджень вченого використовується для розробки практичних прийомів нормування живлення великої рогатої худоби.
За багаторічну сумлінну працю, значний особистий внесок в аграрну науку  В.В. Цюпко нагороджений орденом „Знак пошани” (2006) та 4 медалями.

Колектив інституту висловлює свої найщиріші співчуття рідним, друзям та близьким. Вічна пам’ять про Василя Васильовича Цюпка назавжди залишиться у «серці» української та світової фізіологічної науки.

Копіювання матеріалів без посилання на наш сайт заборонено!

 

Пошук по сайту

Оголошення

Оголошується набір статей (до 01.04.19 р.) до чергового номеру НТБ № 121 (детальніше)

Увага! Змінилася адреса Інституту (подивитися)

Об’ява! Оренда приміщення  (детальніше)

Звіти діяльності ДП ДГ "Гонтарівка" (подивитися)