11 жовтня 2017 р. відбувся Всеукраїнський семінар «Становлення, сучасність та перспективи наукового забезпечення механізації технологічних процесів у тваринництві», присвячений 100-річчю від дня народження відомого вченого, кандидата технічних наук, орденоносця Аркадія Ерастовича Мянда.

Цей захід зібрав колег-однодумців, науковців, викладачів вишів, яким пощастило працювати під керівництвом Аркадія Ерастовича, а також  аспірантів і пошукачів, які оволодівають знаннями та набувають вмінь, вивчаючи наукові праці вченого. 

Зі вступним словом виступив директор Інституту тваринництва, член-кореспондент НААН, доктор ветеринарних наук, професор Є. В. Руденко. Приємним моментом у його промові став особистий спогад про плідне співробітництво Українського інституту експериментальної ветеринарії,  Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства з відділом механізації Науково-дослідного інституту тваринництва Лісостепу та Полісся УРСР, який в ті часи очолював А. Е. Мянд. Спільними зусиллями науковців було розроблено новий режим і устаткування електротехнології обробки молока для його знезараження від збудників туберкульозу і бруцельозу, а виготовлена установка УОМ ІЧ-1,0 пройшла державні випробування і відмічена Золотою медаллю ВДНГ (1989).

Про життєвий і науковий шлях А.Е. Мянда  розповіли науковці з оточення вченого – доктор сільськогосподарських наук В. І. Піскун та академік НААН О. К. Трішин.

Завідувач сектору механізації у тваринництві В.І. Піскун висвітлив стислу біографію вченого, наукові досягнення та розробки відділу механізації Інституту за період очільництва Аркадія Ерастовича Мянда.

Багатими спогадами про вченого була насичена промова його учня - О. К. Трішина. Саме Аркадій Ерастович відкрив шлях до науки теперішньому академіку. З теплотою та великою вдячністю згадував О. К. Трішин про неоціненну допомогу, надану особисто А. Е. Мяндом у справі технічної розбудови дослідного господарства «Кутузівка».

У заході взяла участь делегація Харківського національного університету механізації та електрифікації сільського господарства ім. П. Василенка. Вітальне слово з нагоди ювілейної дати від імені керівництва якої було виголошене доктором технічних наук, професором, членом-кореспондентом Інженерної Академії України М. П. Артьомовим.

Спогадами та планами на майбутнє були наповнені виступи інших учасників семінару, а змістовності та наочності заходу додала виставка наукових праць та авторських свідоцтв ученого.

Безумовно, вшанування пам’яті потужного вченого – це нагадування нащадкам про його внесок в історію та науку.

НАГОРОДИ

1945 - Медаль "За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»
1956 – Велика золота медаль ВСГВ
1958 - Орден "Знак Пошани"
1960 – Велика срібна медаль ВДНГ СРСР
1966 – Срібна медаль ВДНГ СРСР
1970 – Медаль "За доблесну працю» (з нагоди 100-річчя від дня народження В.І. Леніна)
1984 – Медаль "Ветеран праці"
1995 – Ювілейна медаль "50 річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр"
1989 – Премія Ради Міністрів СРСР
1954, 1955, 1956, 1958 – Медаль учасника ВСГВ
1965, 1966, 1967, 1968 – Медаль «Учасник виставки ВДНГ СРСР»

ОСНОВНІ ВІХИ БІОГРАФІЇ. Народився 30 вересня 1917 р. у с. Сабаровка колишнього Цибулівського району Вінницької області. Естонець. Батько – Мянд Ераст Антонович працював бухгалтером на цукровому заводі, мати – Островська Надія Олексіївна – вчителькою. Після закінчення семирічної школи у 1933 р. вступив до Куп'янського технікуму механізації сіл. госп-ва. З 1935 по 1940 рр. – студент ХІМЕСГ, який закінчив з відзнакою у 1940 р. та був направлений на роботу у Західно-Казахстанську область. Працював в Уральській школі механізації сіл. гос-ва викладачем технічних дисциплін, потім – завідувачем учбовою частиною (до 1946 р.). З 1946 по 1949 рр. – аспірант Укр. НДІ тваринництва (нині – Інститут тваринництва НААН), у 1950 р. захистив кандидатську на тему: "Теоретичне і експериментальне дослідження процесу розмелу сіна на борошно і шляхи його механізації" (науковий керівник – професор Л.П. Крамаренко). У цьому ж році присуджено вчене звання старшого наукового співробітника. З 15 вересня 1950 р. – завідувач відділом механізації і електрифікації тваринництва Укр. НДІ тваринництва, а з 1983 по 1987 рр. – старший науковий співробітник тієї ж установи.

ПІДСУМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ І РОЗРОБОК викладено у близько 200 опублікованих працях, 12авторських свідоцтвах. Фундаментальні праці: "Кормоприготовительные машины и агрегаты" (1970);  "Механизация работ на фермах" (1956 і 1971); "Механизированная ферма на 1100коров" (1965); "Технология производства молока на промышленной основе" (1973); "Учебник мастера машинного доения коров (1979); "Справочник зоотехника по механизации и электрификации животноводства" (1965 і 1973), "Справочник по машинам и оборудованию животноводческих ферм" (1974).

ПІД КЕРІВНИЦТВОМ ТА ЗА УЧАСТЮ А. Е. Мянда виконано ряд важливих робіт спільно зі співробітниками відділу механізації та іншими підрозділами інституту, конструкторськими, проектними і будівельними організаціями:

– створено експериментальну комплексну механізовану ферму безприв'язного утримання на 1100 корів у ДГ "Кутузівка", реконструйовано ферму прив'язного утримання на 800 корів у ДГ "Українка" і молочний комплекс на 2000 корів у ДГ «ім. В.І. Леніна»;
–       спільно з Київським ДБКБ розроблено вітчизняний комплекс машин для ферм з безприв'язним утриманням худоби.

В галузі механізації приготування кормів розроблено і впроваджено у виробництво:
– універсальний млин-вентилятор УІТ-М100 для розмелу кормів, технологія і комплекс машин для вводу рідких компонентів у комбікорми;
– проект експериментального комбікормового заводу міжгосподарського типу;
– типовий проект міжгосподарського комбікормового заводу потужністю 70 т комбікормів і 20 т кормових сумішей у зміну. Проект схвалено МСГ, заготівель і радгоспів УРСР і рекомендовано для будівництва в Україні;
– енергозберігаючу технологію і комплекс машин (у т.ч. молоткова дробарка М-8) для післязбиральної обробки, зберігання і використання на корм худобі зволоженого зерна та качанів кукурудзи. Роботу відмічено Премією Ради Міністрів СРСР (1989 р.). Технологію и комплекс машин впроваджено у ДГ "Українка" і ряді господарств Харківської області.

З електротехнології обробки молока спільними зусиллями НДІ тваринництва, УНДІЕВ і ХІМЕСГ розроблено новий режим і установки з знезаражування молока від збудників туберкульозу і бруцельозу інфрачервоним електронагрівом. Новий режим знезаражування молока рекомендовано Мінздравом СРСР і Гол. управлінням ветеринарії Держагропрому  СРСР  до  використання в усіх зонах країни. Установка УОМ ІЧ-1,0 пройшла державні випробування і відмічена Золотою медаллю ВДНГ СРСР (1989).

З механізації прибирання та переробки гною розроблено технологічну лінію і обладнання для розподілу і очистки рідкого гною фізико-хімічним способом.

Пошук по сайту

Оголошення

 Ми у соцмережах

 

 

Оголошується набір статей до чергового 128 номеру НТБ (правила оформлення)

Наукометричні профілі науковців ІТ НААН (подивитися)

Увага! Змінилася адреса Інституту (подивитися)

Об’ява! Оренда приміщення  (детальніше)

Звіти діяльності ДП ДГ "Гонтарівка" (подивитися)

Корисна інформація

Послуги і пропозиції:

- дослідження якості кормів та продукції тваринного походження: (Прайс)

- молекулярно-генетичні і фізіолого-біохімічні дослідження: (Прайс)

- перелік послуг, що надаються ІТ НААН:(прайс)


Наукова література